جام نیوز - اخبار رسانه های برون مرزی

جام تیوب
جام فتو
خبرخوان جام نیوز
پرونده های موضوعی
هواداران فوتبال
نتایج زنده فوتبال
قیمت آنلاین
پربیننده سرویس
آخرین اخبار جام
داغ شده های سرویس
 
 
کد خبر: 151059
نظرات: 17865 بازدید
تاریخ مخابره : ۳۰/۱۱/۱۳۹۱ - ۱۱:۳۹
زندگینامه حسن روحانی
به این مطلب امتیاز دهید
29 123 بازدید
27 نظر
[-] اندازه متن [+]

حسن روحانی در سال ۱۳۲۷ در شهرستان سرخه در استان سمنان و در خانواده‌ای مؤمن و مبارز به دنیا آمد. وی تحصیلات دروس دینی را از سال ۱۳۳۹، ابتدا در حوزه علمیه سمنان آغاز نمود و سپس در سال ۱۳۴۰ وارد حوزه علمیه قم شد و از دروس و مباحث اساتید برجسته آن زمان، از جمله آیات عظام سید محمد محقق داماد، شیخ مرتضی حائری، سید محمدرضا گلپایگانی، سلطانی، محمد فاضل لنکرانی و شیخ محمد شاه‌آبادی بهره برد. او همزمان توانست با آموختن دروس جدید، در سال ۱۳۴۸ به دانشگاه تهران راه یابد و در سال ۱۳۵۱ دانشنامه لیسانس خود را در مقطع کارشناسی و در رشته حقوق قضایی اخذ کند. روحانی که علاقه خاصی به آموختن علوم و کسب دانش داشت، ادامه تحصیل در غرب را نیز تجربه نمود و موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد (M.Phil) در رشته حقوق عمومی و اخذ دانشنامه دکتری (Ph.D) در رشته حقوق اساسی از دانشگاه گلاسکو گردید.

 

پیش از انقلاب

 

حسن روحانی از همان ابتدا و در آغاز جوانی، از نزدیک در جریان وقایع نهضت اسلامی و مبارزات سیاسی قرار گرفت و فعالیت سیاسی خود را با پیروی از امام خمینی(ره) آغاز کرد. وی از سال ۱۳۳۴، سفرهای تبلیغی و سخنرانی‌های روشنگرانه خود علیه حکومت وقت را در سرتاسر ایران آغاز نمود و در همان اولین سفر تبلیغی، توسط مأموران حکومتی بازداشت شد. وی در طول مبارزه نیز بارها دستگیر و ممنوع‌المنبر گردید. روحانی در آبان ۱۳۵۶، طی یکی از سخنرانی‌های افشاگرانه خود، برای نخستین بار با ابتکاری شجاعانه، لقب «امام» را برای بنیانگذار جمهوری اسلامی بکار برد.

 

روحانی در سال ۱۳۵۷ و همزمان با ورود امام به پاریس، فعالیتهای سیاسی خود را در اروپا ادامه داد و با حضور در جلسات انجمن اسلامی دانشجویان خارج از کشور در شهرهای مختلف انگلستان و فرانسه، ضمن رفع ابهامات و پاسخ به سؤالات ایرانیان خارج از کشور، در بیان مطالب و موضعگیری‌های روشنگرانه خود بی‌وقفه تلاش کرد.

 

پس از انقلاب

 

با پیروزی انقلاب اسلامی، حسن روحانی که نزدیک به دو دهه در مبارزات انقلابی فعال بود، به تثبیت انقلاب نوپای اسلامی همت گماشت و در اولین اقدام، در سال ۱۳۵۸، به ساماندهی ارتش آشفته و پادگان‌های از هم پاشیده پرداخت. وی در سال ۱۳۵۹ به نمایندگی مجلس شورای اسلامی انتخاب شد و در پنج دوره قانونگذاری به مدت بیست سال (از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۷۹) فعالیت نمود و مسئولیت نایب رئیسی مجلس (در دوره‌های چهارم و پنجم) و ریاست کمیسیون‌های دفاع (دوره‌های اول و دوم) و سیاست خارجی (دوره‌های چهارم و پنجم) را بر عهده گرفت. عضویت در شورای سرپرستی سازمان صدا و سیما از سال ۱۳۵۹ تا سال ۱۳۶۲ نیز از دیگر مسئولیت‌های وی در دوران پس از انقلاب بوده است.

 

در دوران جنگ ایران و عراق، روحانی مسئولیت‏های متعددی را همزمان عهده‌دار بود، از جمله عضو شورایعالی دفاع (از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۷)، معاونت فرماندهی جنگ (از سال ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۴) و ریاست ستاد قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء (از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۶). وی فرماندهی پدافند هوایی کل کشور بین سال‌های ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۰ را نیز برعهده داشت. همچنین در سال‌های ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۷، عضو شورایعالی پشتیبانی جنگ و رئیس کمیسیون اجرائی آن بود و بین سال‌های ۱۳۶۷ تا ۱۳۶۸ به معاونت جانشین فرماندهی کل قوا منصوب شد.

 

در سالروز فتح خرمشهر، حسن روحانی و جمعی دیگر از فرماندهان و مسؤولان پشتیبانی جنگ مفتخر به دریافت نشان درجه یک نصر از مقام معظم رهبری گردیدند.

 

روحانی پس از بازنگری قانون ‏اساسی جمهوری اسلامی ایران و تشکیل نهاد شورای عالی امنیت ملی، سمت نمایندگی رهبری را در این شورا عهده دار شد و به مدت ۱۶ سال (از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۸۴) در دوره‌های ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی دبیر شورای عالی امنیت ملی بوده است. وی همچنین به مدت ۱۳ سال (از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶ و از ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۴) مشاور امنیت ملی رئیس جمهور وقت بوده است.

 

روحانی از سال ۱۳۷۰ به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد که تاکنون در این سمت فعالیت دارد. وی ریاست کمیسیون سیاسی-امنیتی-دفاعی این مجمع را نیز برعهده دارد.

 

روحانی در انتخابات میان‏دوره‏ای سومین دوره مجلس خبرگان رهبری در ۲۹ بهمن ۱۳۷۸ از حوزه انتخابیه استان سمنان به نمایندگی مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد. در سال ۱۳۸۵ نیز به عنوان نماینده تهران به عضویت دوره چهارم این مجلس برگزیده شد و تاکنون در همین سمت فعالیت دارد. سمت‌های وی در مجلس خبرگان، ریاست کمیسیون سیاسی-اجتماعی این مجلس (از ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۵) و عضویت هیأت رئیسه و ریاست دفتر تهران دبیرخانه این مجلس (از ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۷) بوده است.

 

حسن روحانی در کنار مسئولیت‌های اجرایی همچنان به فعالیت‌های علمی خود ادامه داده است. وی از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۸، عضو هیأت امنای دانشگاه‌های تهران و منطقه شمال بوده و از سال ۱۳۷۱ نیز مرکز تحقیقات استراتژیک (یکی از معتبرترین مراکز پژوهشی کشور) را اداره می‌کند. وی با مرتبه علمی استاد پژوهشی، دارای کتب و مقالات متعددی به زبان‌های فارسی، انگلیسی و عربی است. در حال حاضر، سه فصلنامه معتبر علمی-پژوهشی به زبان‌های فارسی و انگلیسی در حوزه مباحث استراتژیک، سیاست خارجی و روابط بین‌الملل، با مدیر مسئولی وی منتشر می‌شود.

 

انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲

 

در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری، نام حسن روحانی باز هم به عنوان یکی از کاندیداهای احتمالی مطرح شده است. این بار برخلاف گذشته، او حضورش را "نفی" نمی‌کند. روحانی در پاسخ به سؤال خبرنگاران گفت: "اگر کاندیدا شوم مستقل می‌آیم."

 

روحانی معتقد است: هرکس رئیس‌جمهور بعدی شود با مشکلات بسیار زیادی روبروست. مشکلاتی که در هفت هشت سال ایجاد شده قطعاً نمی‌تواند در طی دو سه سال از بین برده شود و به زمان زیادی نیاز است.

 

حسن روحانی همواره از مهمترین منتقدان سیاست‌های دولت محمود احمدی نژاد بوده که به مناسبت‌های مختلف، انتقادات خود را مطرح کرده است:

 "تولید با شعار درست نمی‌شود. باید کار کرد تا تولید به صرفه و با امنیت باشد."

 "نخبگان اقتصادی و سیاسی معتقدند که دوران شعارگویی به پایان رسیده است و باید اعتماد را به مردم باز گرداند. در رأس شعارها، آوردن پول نفت بر سر سفره مردم و کاهش نرخ تورم قرار دارد."

 "هدفمندی یارانه‌ها آن‌طور که قانون تعیین کرده است، اجرا نشد تا نقایص آن مشخص شود و سعی کنیم آن‌ها را برطرف کنیم. این قانون سلیقه‌ای اجرا شد. این نحوه اجرا، جز افزایش نرخ تورم تا ٢٤/٥ درصد، رشد ۷ برابر نقدینگی، کاهش تولید، افزایش نرخ ارز و در نهایت تعلیق اجرای آن، نتیجه‌ای درپی نداشت."

 "وعده‌های غیرعملی دولت علاوه بر ضربه اقتصادی، به اعتماد مردم نیز ضربه وارد کرده و باعث شده‌است که مردم به هیچ یک از وعده‌های دولت اعتمادی نداشته باشند؛ یعنی هم ضربه به سرمایه اقتصادی و هم ضربه به سرمایه اجتماعی."

 "کشور مدیر می‌خواهد نه نوکر."

 "مردم دلار نمی‌خواهند، صداقت و برنامه می‌خواهند."

 "این سیاست که همه را دشمن بدانیم نادرست است."

 "نحوه ارتباط ما با کشورها مشخص نیست. امروز با بعضی از کشورها، دوست صمیمی هستیم، فردا رقیب و پس از آن متخاصم و دشمن می‌شویم."

 "سیاست خارجی نیاز به علم و هنر دارد؛ دیپلماسی، سلیقه و شعار نیست."

 

روحانی با بیان دیدگاه‌های خود درخصوص انتخابات آینده گفت: جایگاه ریاست‌جمهوری جای کارآموزی نیست. رییس‌جمهور باید شجاع باشد؛ شجاع نه به این معنا که برابر ابرقدرتی سخن درشت بگوییم، این کاری است که همه می‌توانند آن را انجام دهند. شجاع یعنی اگر اشتباه کردیم با شجاعت به آن اعتراف کنیم و به مردم بگوییم اشتباه کردیم. با شرایط فعلی کشور، به فردی با قدرت اجماع‌سازی نیاز داریم که تجربه اجماع‌سازی را داشته باشد. ما با مشکلات خارجی روبه‌رو هستیم اما مهم‌ترین مشکلات ما ریشه داخلی دارد.

 

روحانی با اشاره به برخی مسائل اقتصادی، گفت: جامعه ما در بخش‌هایی، به ویژه اقتصادی، بی‌ثبات و دچار آشفته بازار است. اصحاب کهف یک بار خوابیدند و دیدند پول آنها در بازار معنای دیگری دارد ولی ظاهراً خواب هر شب ما خواب اصحاب کهف شده است و هر روز ارزش پول ما تغییر می‌کند.

 

آثار

 

از جمله آثار منتشرشده وی می‌توان به کتب زیر اشاره کرد:

 

    امنیت ملی و دیپلماسی هسته‌ای (۱۳۹۰)

    امنیت ملی و نظام اقتصادی ایران (۱۳۸۹)

    اندیشه‌های سیاسی اسلام؛ جلد اول: مبانی نظری (۱۳۸۸)

    اندیشه‌های سیاسی اسلام؛ جلد دوم: سیاست خارجی (۱۳۸۸)

    اندیشه‌های سیاسی اسلام؛ جلد سوم: مسائل فرهنگی و اجتماعی (۱۳۸۸)

    خاطرات دکتر حسن روحانی؛ جلد اول: انقلاب اسلامی (۱۳۸۷)

    مقدمه‌ای بر تاریخ امامان شیعه (۱۳۹۱)

    سن اهلیت و مسئولیت قانونی (۱۳۹۱)

    آشنایی با کشورهای اسلامی (۱۳۸۷)

    انقلاب اسلامی؛ ریشه‌ها و چالش‌ها (۱۳۷۶)

    مبانی تفکر سیاسی امام خمینی (ره) (۱۳۷۸)

    نقش حوزه‌های علمیه در تحولات اخلاقی و سیاسی جامعه (۱۳۹۰)

    امنیت ملی و سیاست خارجی (آماده چاپ)

    امنیت ملی و محیط زیست (آماده چاپ)

    خاطرات دکتر حسن روحانی؛ جلد دوم: دفاع مقدس (آماده چاپ)

    (The Islamic Legislative Power (1994

    (The Flexibility of Shariah; Islamic Law (1996

 

 

کلیدواژه ها
خبرهای داغ
نمایش نظرات
عليرضا دزفولي:

به نظر حقير ارتباط با ساير انسانها در كشور هاي مختلف و كمك گرفتن از همه كشور هايي كه سرشان به تنشان مي ارزدوكنار گذاشتن تعصبات احمقانه راه نجات از اين وضعيت افتضاح است.انسان موجود اجتماعي است و گوشه گيري وفرار از جمعيت و انسان هانيز بجز عقب افتادن حاصلي ندارد.
به فرمايش مولانا : سخت گيري و تعصب خامي است تا جنيني ، كار خون آشامي است

خداوند بانظر لطفش به ما نگاه كنه و اميدوارم آقاي دكترروحاني در كارشان موفق بشوند.

پاسخ

0

0

شوهانی:

خیلی خوب شدکه آقای روحانی به این سمت دست یافتند امیدواریم که حق تعالی ایشان را دراداره ی امور کشور یاری وهدایت فرماید.

پاسخ

2

1

حسن:

نظری ندارم در مورد این ریس جمهور فعلا تا خودشون رو بخوان چه چطوری نشون ملت بدن انشالله که برای ایران و ایرانی ریس جمهوری رو به جلو باشند نه رو به عقب !!!!

پاسخ

1

0

باقری:

باسلام خدمت برادر گرامی و بزرگوار جناب آقای دکتر روحانی خسته نباشید ما نیروهای قراردادی تبصره 3 ماده 2 هستیم و با 12 سال بصورت قراردادی کار می کنیم که سابقه ای هم برایمان حساب نمیشود میخواستم بپرسم که تبدیل وضعیتمان چه میشود آیا امکان تبدیل وضعیت وجود دارد یا نه ، در ضمن فکری هم برای ول سنواتها و مرخصیمان بکنین که رئیس دانشگاه همش امروز و فردا میکنند همه خدمات بیمارستان به پول این سنواتها نیاز دارند.

پاسخ

2

1

محمد از بشرویه:

[جناب آقای دکترروحانی ضمن تبریک این حضورپرشکوه حماسه سیاسی ملت ایران وتبریک انتخاب جنابعالی بعنوان رئیس جمهور منتخب سعی کنیدازکسانی که میخواهند ازنام شما برای خود وجه ای کسب کنند وبه نون آبی برسند دوری کنید.
چراکه اینجور افرادتنهابه فکرمنافع شخصی خود هستند نه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ورهبری عزیزآن .وهمواره اگر
دم ازاتحادمی زنندمیگویند مابر حقیم نه ولایت پس بایدرهبری وهرنهادوابسته به ایشان باما همراه شود .
و نمونه بارز آن جریان فتنه سال 88 بود که همان افراد یکه قلب ملت رادروز عاشوراجریه دارکردند ورهبر ی عزیز آنگونه خون
به دل ایشان کردند که مرگ خودرا ازخدادر خواست کرد. امروز ادعای دنباله روی وحمایت ازشمارا دارند . یامثلا در بشرویه ما می بینیم کسانی که بیشتر ازدیگران ادعای حمایت ازشمارا دارندوسروصدا میکنندکه مشکلات اخلاقی دارند یادنبال موادمخدرند . درصورتی خیلی افرادبا ایمان وصاحب وجهه اجتماعی به شمارای دادند وادعایی جزرهروی راه ولایت راندارند.وفقط میگوین مابه تکلیف خود عمل کرده ایم. مواظب باشید .مواظب باشید

پاسخ

1

0

شیوا:

من بسیار خوشحال هستم که اقای روحانی رئیس جمهورشدند مناطق اهل سنی کلا به اقای روحانی رای دادند چون واقعابنظرمان قدرت اداره کشور رادارند ولی چیزی که ماازایشان میخایم تفاوتی بین اهل سنی وشیعه نباشه...

پاسخ

3

0

مهسا:

اقای دکتر ترو رو خدا ی فکری برای بیکاری ما جوانا کنید بد دردیه بخدا.

پاسخ

5

1

رقیه:

باعرض تبریک به آقای دکتر حسن روحانی : از برادر بزگوارمان خواهانیم که فکری هم به مستاجرها بکند درست است که مسکن مهراست اما پول پیش نداریم واز برادرم خواهش عاجزانه داریم که به ماکارمندان مسکن اجاره به شرط تملیک بدهد چون هرماه جیب صاحبخانه را پرمی کنیم یا حداقل پول پیش مسکن مهر را نگیرن

پاسخ

5

1

میلاد:

دکترجان تبریک،فقط مث بعضیا خط قرمز رو رد نکنی ها!!!!
رهسپاریم با ولایت تا شهادت،<شادی شهدا صلوات>

پاسخ

4

5

مهدی مظهری:

تازه میخواد یارانه کالا هم راه بندازه

پاسخ

0

6

لیلا احمدی:

من که خیلی خوشحالم بابت اینکه اقای روحانی رئیس جمهور کشور عزیزمان شدن . فقط خدا کنه خواسته های مردم رو بتونه انجام بده البته به کمک دولت مردان

پاسخ

7

1

فرزاد صلاح زاده فرزند اسدالله:

تبریکات خالصانه اینجانب به دکتر حسن روحانی از سرزمین غیور مردان آذربایجان غربی شهرستان ارومیه جهت پیروزی در حماسه سیاسی انتخابات

پاسخ

6

4

مسافر:
این مدلیشو نـــدیـــده بودیم که دیــــدیـــم!!!

5

2

احمد تنهایی:

باعرض تبریک وامید موفقیت .فقط به عشق رهبر حمایتت میکنم و میدانم سربلند خواهی بود. یاعلی

پاسخ

6

4

میلاد:

سلام
باعرض رخصت از بزرگان و سروران باید تو جواب خواهرم فاطمه خانم بگم که کشور نه سیاست مدار احتیاج دارد نه راه ساز،بلکه دلسوز میخواهد،فقـــــــــط همین!
خدا پدر محمود و همه ی اونایی که واسه کشور کار کردند بیامرزه،ایشاا... دکتر روحانی هم رو سفیدمون میکنه،وباید به اونایی که به خیال کارای عوامل فتنه به دکتر رای دادن بگم اینبار خیت کاشتید،سیاست ما مث دیانت ماست،
به امید سرافرازی کشور تو همه ی عرصه ها با کمک دکتر روحانی،گرچه خودم به جناب جلیلی رای دادم!!!
شادی شهدا صلوات
یاعلی

پاسخ

2

12

رست:

روش امام(ره)راهگشای تمام امورات است
استفاده کنید تا موفق شوید

پاسخ

6

2

فاطمه:

مهره خاتمی و رفسنجانی و موسوی بودن خیلی خوبه به خاطر اینکه ما به یک سیاست مدار احتیاج داریم به کسی که منافع مردم رو ببینه نه اینکه بگن چند کیلومتر در زمان ریاست جمهوریش راه زدن !!!!!!

پاسخ

14

4

میلاد:
حرفتون حساب نیس اصلا
2

4

مجید همراهی:
ببخشید می خواستم ببینم سیاست مدار بودن برای مردم نون و آب می شه

6

10

محمد:

دکتر رو حانی تنها شخصی هست که در شرایط فعلی توانمندی برجسته ای برای اداره کشور دارد.

پاسخ

17

6

عزیزی:

خدارو شکر که هنوز کسایی مثل آقای روحانی هستن که مارو به آینده کشور عزیزمون ایران امیدوار کنن. امیدوارم که دولت ما در آینده دولت تدبیر و امید باشه. موفق و موید باشید جناب روحانی عزیز

پاسخ

17

8

محمد:

به نظر من آقای روحانی بهترین گزینه برای رئیس جمهور شدن است البته اگر بزارند وایشان را به حاشیه نبرند خدا حفظت کند آقای روحانی تورو خدا تمام سعی ودت رابکن تا پیروز شوی

پاسخ

26

9

:
بنظرمنم آقای روحانی بهترین گزینه برای رئیس جمهور شدن است

7

6

جلیلی :

با عرض سلام به همه آزاد مردان و شیرزنان ایران اسلامی
همه دوستان خوبند ولی محمد باقر قالیباف شهید زنده و مرد عمل است
چرا که مولای متقیان سه رکن برای ایمان قائل هستند 1- احساس قلبی بر وحدانیت 2- اقرار لسانی و 3- عمل با ارکان
آنچه بیشتر از همه حلال مشکلات فقر، فساد ،سیاسی بازی ، تفرقه وضعف کشورمان است عمل است عمل عمل عمل ولی حیف که برخی از دوستان در دو رکن اول مانده اند و خود را فقط داننده اصول می دانندولی باید بدانیم که 70000000 ایرانی اصول را میدانند و دارا هستند و موحد و مسلمانند و فصل الخطاب قانون است که رهبر معظم انقلاب عدم مغایرت آن را با اسلام ناب بررسی و به قوای سه گانه پایین دستی از جمله مجریه منتقل می نمایند پس دوستان بیایید به جای دکان سازی برای خود به فکر وحدت ایران و اقتدار ایران اسلامی باشیم در پایان از همه هموطنان خواهش دارم که اگر کسی شنید که رای رهبر معظم انقلاب شخص خاصی است اصلا قبول نکنید چرا که آقادر صحبت ها فرمودند که من یک رای دارم وپس از باز شدن صندوق اگر کسی خط مرا بشناسداز رای من مطلع خواهد شد-پس نشر اکاذیب گناه کبیره است و بد نام کردن بزرگان کشور- همه ایرانیان را دوست دارم بیایید برای وطن باشیم در مکتب ایثار نه برای خود باشیم در دکان و حزب در بیغوله خودخواهی- یا علی مدد

پاسخ

12

10

حمید نیک:

بهاینا می گن رزومه کار
خدا حفظت کنه آقای روحانی
دمت گرم که اومدی
حتی اگر نظر ما را در این سایت پاک کنن

پاسخ

18

6

:
موافقم

8

7

مظفری:
خدا را شکر که آقای حسن روحانی وارد انتخابات شد دیگران قدرت اداره کشور را ندارند

21

7

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
نظر صوتی
احتیاج به راهنمائی دارید؟
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ذخیره صدا ذخیره تصویر
01:00
کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به JAM NEWSمی باشد .
بی بی سی فارسی: تنها راه روحانی، استفاده از این کلید است! رسانه های غربی: شرمن چیزی نگفته بود/ عراقچی اشتباهی تکذیب کرده است عصبانیت کنگره از تیم مذاکره کننده با ایران/ چه کسی حرف آخر را بزند؟! آمریکا به فکر صادرات اقلام بشردوستانه به ایران افتاد! جنایت جدید اسرائیل، مایه شرمساری جهانیان شد